ממצאים מאשרים

הרעיונות אליהם הגיע וליקובסקי במחקריו היו מהפכניים ועוררו סערה. חלק גדול ממסקנותיו סתרו את הידע המדעי שהיה מקובל בתקופתו. אך כאשר הגיעו ממצאים מפתיעים מהחלל, מחפירות ארכיאולוגיות ומבדיקות טכנולוגיות חדשניות – איששו רבים מאלה את תחזיותיו של וליקובסקי.

פיוניר ונוגה

קטע מראיון בתוכנית טלוויזיה ב1964. וליקובסקי התראיין לאחר שהגיעו ממצאים ראשונים מחקר החלל, מחללית מרינר 3 אשר הגיעה לאטמוספרה של נוגה. ממצאים אלו אימתו באופן מרעיש את התחזיות הנועזות אותן פירט בספריו, ואשר עמדו בסתירה למקובלות המדעיות עד אז.

בראיון מספר וליקובסקי על התעקשותו לכלול תחזית לגבי טמפרטורה וכיוון הסיבוב של נוגה, על אף שעמדו בסתירה למקובל ועוררו ספקנות אצל קוראיו. מדידות שהיו אפשריות בזמן פרסום הספר לא תמכו בתחזית הזו. 

אך כעבור כמה שנים, כאשר הגיעו נתונים מהגשושיות פיוניר ומרינר שהגיעו לכוכב הלכת נוגה, נבוך העולם המדעי לגלות כי דווקא תחזיותיו של וליקובסקי הן אלו שנכונות. התיאוריה השנויה במחלוקת הצליחה לחזות באופן מדויק ובאומץ מדעי – בלי ליישר את המסקנות כך שיתאימו למקובל.

זוהי תוצאה אחת מתוך שורה של ממצאים מדעיים שהתגלו או פותחו לאחר פרסום הספרים, אשר מאששים ומחזקים את הרעיונות של השיטה.

"מתוך מחקרי הגעתי להבנה שנוגה הוא כוכב-לכת חדש במשפחת כוכבי- הלכת, שהיתה לו היסטוריה סוערת אם גם קצרה, וכי הוא חייב עדיין להיות חם מאוד ו"פולט חום".

עד 1959 חשבו שהטמפרטורה על פני נוגה היאC 170, כלומר שלוש מעלות מעל לטמפרטורה השנתית הממוצעת על פני כדור-הארץ. אולם ב1961- מצאו שהטמפרטורה על פני נוגה היאC 3150. ד"ר דרֵיק ממצפה הרדיו-אסטרונומיה הלאומי באמריקה, שגילה זאת, כתב: "ציפינו לטמפרטורה רק קצת גבוהה מזו שעל פני כדור-הארץ", והיתה זו "הפתעה… בתחום בו ציפו לפחות הפתעות מכל."[1]

לא היה הסבר מספק לטמפרטורה כה גבוהה על פני נוגה במסגרת הדעות המקובלות. לכן הוכנסו במרינר II, החללית שעמדה לחלוף קרוב לנוגה בדצמבר 1962, מכשירים מיוחדים כדי לוודא אם החום אכן אמיתי וכה גבוה. ואכן הוא נמצא אמיתי ואף יותר גבוה – מעלC 4000. אפקט החממה לא יכול היה להסביר טמפרטורה כה גבוהה. ביחוד מאחר שנמצא גם כי אור אינו חודר שם דרך מעטה העננים. מעט מאוד אפקט חממה יכול להתממש בתנאים כאלה. יתרה מזאת, נמצא שצד הלילה של נוגה הוא לא פחות ואולי אף יותר חם מאשר צד היום.[2])  [1] Physics Today ,F.D.Drake, אפריל 1961.

[2] ) הממצאים של "פיוניר ונוס" הפריכו באופן מוחלט את הסבר החממה לטמפרטורה הגבוהה של נוגה – הסבר בדיעבד של הממסד המדעי.  בחוברת של Science  מ6- ביולי 1979, שהוקדשה לדו"חות ממצאי "פיוניר ונוס" מוצאים: 

   א.  שצד הלילה חם מצד היום – "ממצא מביך" (ע' 46).

   ב. "עליית טמפרטורה מפתיעה מקו המשווה לכיוון הקוטב" של 20o C  בגבהים שמתחת ל80- ק"מ.(ע' 46).

  ג.  אטמוספרה האפשרת לחום לצאת: "האטמוספרה היותר נמוכה… הרבה פחות אטומה לגלי אינפרה-אדום מן המצופה" (ע' 84).

ואם לא די בכך אזי נמצא, כפי שהביא זאת ריצ'רד קֶר  (Kerr)במאמר מסכם בscience , 18 בינואר, 1980: "כאשר חיישני 'פיוניר ונוס' מדדו את כמות אנרגית הקרינה העוברת דרך האטמוספרה, כל אחד מהם מצא שיותר אנרגיה מוקרנת כלפי מעלה מהאטמוספרה היותר נמוכה מאשר נכנסת לתוכה כאור השמש." (הדגשה שלנו).

מאמרים על ממצאים מאשרים

כל המאמרים

סיכום חצי הדרך

מתוך תקופות בתוהו – ישראל ומצרים –   בפתח הספר הצבתי בפני הקורא את הבעיה הבלתי פתורה של חוסר התיאום בין קורות עם ישראל לבין קורות מצרים מבין

קרא עוד»
כל המאמרים

אישורים שהגיעו מחקר החלל

כמובא בנספח להוצאה העברית של "עולמות מתנגשים"[1])   ב-1950, כאשר "עולמות מתנגשים" יצא לאור לראשונה, הניחו בדרך כלל שיסודות המדע ידועים כבר כולם וכי הדורות הבאים

קרא עוד»
כל המאמרים

חפירות יגאל ידין בחצור

בימי השופטים נלחמו דבורה הנביאה וברק בן אבינועם בסיסרא שר צבא יבין מלך חצור.אולם כאשר חפר יגאל ידין בחצור הגיע למסקנה שחצור היתה עיר גדולה

קרא עוד»

ציר הזמן

ציוני דרך בעבודה המדעית ותולדות חייו של עמנואל וליקובסקי

ציר הזמן

כתביו

חלק מהספרים בטקסט מלא, קטעים ומבואות, מאמרים שלו ועל שיטתו

כתביו